Маслени бои за рисуване
В състава на маслената боя влизат съхливи масла, които се използват в чист вид или смесени едно с друго в различни пропорции. Съотношението и вида на маслото се избират според спецификацията на пигмента, за да се получи добро съхнене и минимално жълтеене на получения филм. Маслата се получават при изцеждане на растителни семена, те са натурални продукти и състава им се влияе от различните климатични условия и сезони. Ние допълнително подобряваме качеството на лененото масло, като се възползваме от пролетното слънце, което го избистря и изсветлява.
Друг важен компонент на маслената боя са пигментите. Видът на пигмента влияе върху времето на съхнене. То е от 1 – 2 дни до 10 – 12 дни. Други фактори, имащи отношение към времето на съхнене на маслената боя са :
Температурата на околната среда.
Повърхноста, върху която е нанесена маслената боя.
Дебелината на слоя – дебелият слой маслена боя съхне много по-бавно от тънкия слой.
Светлината действа като катализатор и ускорява съхненето.
При изсъхване на маслената боя се образува еластичен неразтворим филм, който в течение на времето става все по- твърд и чуплив. За ускоряване на процеса на съхнене на маслената боя, може да се прибави към нея сикатив, но не повече от 2 %. Почистваме маслената боя, когато не е изсъхнала, с уайт спирт- минерален терпентин.
Не трябва да се използва ленено масло или уайт спирт при обработката на маслените бои, за получаване на лазурни и велатурни тонове. Тези две съставки действително разреждат маслената боя, но също така, реално влошават качествата й и променят значително тона. Ако разредите прекалено маслената боя с ленено масло, получената смес от маслена боя :
- ще изсъхне значително по-бавно;
- има по-голяма вероятност след изсъхване боята да се набръчка;
- в течение на времето, склонността на жълтеене на боята ще е много голяма;
Маслената боя, силно разредена с уайт спирт, и нанесена на картината, се избърсва изключително лесно, защото количеството на свързвателя в боята е силно намалено и тя не може да се захване добре върху повърхността. Освен това, цветовете стават сивкави, без блясък.
С прекомерната употреба на този разтворител вие „изгаряте” боята. Препоръчваме ви пестеливо да разреждате маслените бои, а когато това е нужно, да използвате работен медиум /ферниз/ за маслени бои, или дамаров лак и ленено масло, смесени в отношение 1/ 1.
Накрая - картината ни е готова – какъв лак да нанесем и кога?
Препоръчително е лакирането на маслената картина. На пазара се предлагат различни лакове - с гланцов ефект, сатенени и матиращи. Крайните лакове предпазват картината, позволяват тя да се почиства по-лесно. Кога една маслена картина е изсъхнала? В действителност процесът продължава непрекъснато. Препоръчваме ви да изчакате поне шест месеца, преди да лакирате картината.
Дамаровият лак представлява дамарова смола, която е разтворена по естествен начин в терпентин. С негова помощ защитавате и освежавате цветовете и постигате лек блясък. Нанася се с мека четка или пуловелизатор.